Про шкільне харчування, фастфуд, вегетаріанство  та вітаміни

10.09.2020
       Лікар-дієтолог розповідає, чому школярі не хочуть їсти обіди їдалень, а біжать в рундук за чіпсами.
      Говорячи про майбутнє наших дітей, ми готові годинами обговорювати інтелектуальний розвиток, шкільні програми і педагогічні методики, упускаючи з виду найголовніше - здоров'я. Фактично ми згадуємо про нього, коли щось вже пішло не так, і змучена освітою дитина несподівано видає алергію або щось хронічне. Адже допомогти витримати учбові навантаження може просто правильно організоване харчування. Як годувати школяра?
     Рекомендації по харчуванню - справа суто індивідуальна. Усі ми різні. У нас по-різному працюють ферменти. В силу спадковості і впливу зовнішніх чинників по-різному відбувається обмін речовин. Немає такого продукту, який був би шкідливий або корисний абсолютно усім. Дієти, що рекомендують масово харчуватися якимось певним чином, - безглуздість, причому здатна завдати істотної шкоди. Як говорили древні:

    Все є ліки, і все є отрута. Уся справа в дозі.

Тому догмати в харчуванні не корисні з будь-якої точки зору. Скажімо, є думка, що дітям обов'язково треба молоко. Дійсно, у одних дітей воно добре засвоюється і йде на користь. Інші ж молоко не люблять, але їх старанно примушують. А цього робити категорично не можна.
     Існує п'ять основних груп продуктів, які включені в офіційні дієтологічні рекомендації і дорослих, і дітей.
   Перша - зернові. Це хліб, крупи, макарони. Важливо, щоб 50% продуктів цієї групи містили цілісні, а не оброблені злаки.
    Друга - молочні і кисломолочні продукти.
Овочі і фрукти відносяться до окремих груп.
П'ята група - джерела білку, як тваринного, так і рослинного походження. Окрема підгрупа - це жири. Якщо примусово прибрати з раціону одну з груп або, навпаки, з якоюсь групою перестаратися, можливі проблеми із здоров'ям. Особливо це стосується дітей, яким в період зростання критично важливо збалансоване харчування.

Сумні супи шкільної їдальні

     Проблема шкільної їжі зовсім не в її складі. Є жорсткі вимоги до харчування учнів, прописані до дрібниць в різних документах. Ці вимоги дійсно дотримуються і ретельно контролюються. Але річ у тому, що їжа, приготована таким "правильним" чином, виходить напрочуд несмачною. Уся увага фахівців з харчування в освітніх установах концентрується на складі їжі, співвідношенні білків, жирів і вуглеводів, потрібної калорійності і іншому, але про смак ніхто не замислюється. Адже для того, щоб ця "користь" в дитячий організм потрапила, дитина повинна, як мінімум, захотіти приготоване блюдо з'їсти. У результаті виходить, що сумні "корисні" супи з перевареною в них сметаною відрами виливаються в смітник, а діти тягнуться у буфет або довколишні магазини за чіпсами, цукерками і солодкою газованою водою. 

Фастфуд

     У нас є три основних природжених смакових переваги.                                                    Перше - солодке. Цей смак приходить в наше життя з першого дня з материнським молоком. Глюкоза у складі вуглеводів дає живлення мозку, що, безумовно, важливо. Тяга до солодкого закладена в нас від природи.                       Другий компонент - сіль. Вона також життєво потрібна організму для підтримки водно-електролітного балансу. І третій - жири як запас енергії і поживних речовин, що дозволяють протриматися до наступного прийому їжі. Оскільки усі три компоненти потрібні нам для виживання, мозок відносить їх до категорії "смачне". Їжа з великою кількістю жиру, цукру і солі суб'єктивно сприймається як смачна їжа. На цьому розумінні фізіологічних і біологічних механізмів грунтовано усе виробництво їжі. Так звана "сміттєва" їжа завжди містить дуже багато жиру, цукру і солі. І мало повноцінного білку, клітковини, вітамінів і мінералів. Наприклад, в одній пачці чіпсів міститься денна норма солі для підлітка. Живлячись таким чином регулярно, ми заміщаємо іншу їжу, не отримуючи досить поживних речовин, тобто сприяємо дисбалансу в організмі. Ще один неприємний аспект фастфуду - його майже не потрібно жувати. Коли ви їсте швидко, почуття ситості не устигає сформуватися. Людина за раз з'їдає денну норму калорій, навіть не зрозумівши, що наситився. Така ж проблема з рідкими калоріями з газованої води. Плюс величезне навантаження на підшлункову залозу, вимушену переробляти надмірний цукор. Взагалі цукор повинен складати менш 10%  добової калорійності раціону. При раціоні в 2 000 ккал, на цукор повинно випадати не більше 200 ккал, тобто 50 г. (десять чайних ложок). Тільки у одній склянці солодкої газованої води міститься 5-6 чайних ложок цукру. Адже це, як правило, не єдине джерело солодкого в день. При домашньому харчуванні, коли ви кладете одну чайну ложку цукру в кашу і дві в чай, ви навряд чи переберете норму. Фастфуд, що маскується, Частенько дітей привчають до шкідливої їжі самі батьки. Причому з кращих мотивів. Дитина не їсть м'яса - йому дають сосиски. Не п'є звичайне молоко - йому пропонують молокоз солодкими наповнювачами. Не хоче натуральний сир - його переконують з'їсти хоч би сирок.Багато продуктів, нібито призначених для дитячого харчування теж, по суті - сміттєва їжа. Якщо ми подивимося склад дитячих готових сніданків, то побачимо, що цукор там буде на другому місці і складає більше за 30алорийности сніданок. Ця неприпустима кількість.До того ж, чим більше продукту перероблений, тим менше в нім міститься вітамінів і мікроелементів, і тоді їх доводиться додавати. Штучно додані вітаміни не відрізняються від натуральних, але проблема в тому, що в нормальній їжі міститься безліч інших корисних речовин, роль яких тільки розшифровується. І саме цей комплекс потрібний для природної роботи організму, а не окремо взятий вітамін або мікроелемент.

Фастфуд, що маскується

     Частенько дітей привчають до шкідливої їжі самі батьки. Причому з кращих мотивів. Дитина не їсть м'яса - йому дають сосиски. Не п'є звичайне молоко - йому пропонують молоко з солодкими наповнювачами. Не хоче натуральний сир - його переконують з'їсти хоч би сирок. Багато продуктів, нібито призначених для дитячого харчування теж, по суті - сміттєва їжа. Якщо ми подивимося склад дитячих готових сніданків, то побачимо, що цукор там буде на другому місці і складає більше за 30% калорійності сніданку. Це неприпустима кількість. До того ж, чим більше продукт перероблений, тим уменше в нім міститься вітамінів і мікроелементів, і тоді їх доводиться додавати. Штучно додані вітаміни не відрізняються від натуральних, але проблема в тому, що в нормальній їжі міститься безліч інших корисних речовин, роль яких тільки розшифровується. І саме цей комплекс потрібний для природної роботи організму, а не окремо взятий вітамін або мікроелемент.

Вегетаріанство

    Немає нічого жахливого у вегетаріанстві. Є діти - стихійні вегетаріанці. Вони не люблять м'ясо. Є люди, які ефективно переварюють білок і їм вистачає або невеликої кількості м'яса або вони отримують білок з інших продуктів. У тваринних продуктах містяться повноцінні білки з повним амінокислотним складом, тобто усі 20 амінокислот, з яких 9 є незамінними, такими, що що не синтезуються в організмі. Вони обов'язково повинні поступати ззовні. З рослинних таким повноцінним продуктом є тільки соя. Існують цілі культури, де не їдять м'ясо. Але вони традиційно комбінують в одній їжі або в одному блюді рослинні джерела білку, що містять різні незамінні амінокислоти, отримуючи таким чином повний набір. Якщо дитина вегетаріанець, але отримує молочні продукти і яйця, то у більшості випадків проблем не виникає. Іноді може знадобитися якась корекція по залізу і цинку, але це вирішує дитячий дієтолог після того, як обстежує дитину. Небезпечно нав'язане вегетаріанство. Коли організму бракує незамінних амінокислот, є дефіцит заліза, особливо необхідного в період зростання, дитина стає блідою, в'ялою, дратівливою. Швидко стомлюється і часто хворіє. Є діти, у яких при такому живленні виникнуть неминуче проблеми. Але сказати напевно це може тільки лікар-фахівець з харчування. А ось у веганських сім'ях корекція живлення потрібна на 100%. Без додаткового прийому вітамінів і мінеральних речовин не обійтися.

Вітаміни

     Це міф, що вітаміни підвищують імунітет і шкільну успішність. Науковими дослідженнями це не доведено. Вітаміни і мінеральні речовини так само, як ліки, повинен призначати лікар. Не усім вони потрібні, не завжди потрібні вітамінні комплекси. Важливо розуміти, що саме треба конкретній людині, в якому дозуванні і формі вони засвояться саме у нього, враховуючи вагу, зростання, стан шлунково-кишкового тракту, спадковість. Непотрібні вітаміни просто виводяться з сечею. А ось дозу жиророзчинних вітамінів, які запасаються в печінці, легко можна перевищити. Звичайний міський житель при різноманітному повноцінному харчуванні і достатній фізичній активності, як правило, отримує всі необхідні вітаміни з їжі. А, наприклад, вітамін D дарує нам сама природа. П'ятнадцять хвилин в тиждень на сонці легко забезпечать його достатньою кількістю. 

Правила дитячого здорового харчування :

Забезпечте різноманітність живлення. 

Нехай усі п'ять основних груп продуктів входять в тижневе меню.

Читайте етикетки на продуктах, звертаючи увагу на вміст солі і цукру, насичених і гідрогенізованих жирів. 

     Виробники часто додають цукор в несолодкі продукти. Чим більше в меню дитини продуктів, що продаються "без коробок", тим краще. Маються на увазі крупи, овочі, фрукти, горіхи, яйця, м'ясо, риба. Тобто продукти, склад яких не потрібно вказувати. М'ясні бульйони, копченина, ікра - це те, що повинно бути дуже рідко. Від невеликого шматочка ковбаски нічого не станеться, а ось регулярне споживання ковбасних виробів може викликати істотний дисбаланс в організмі. Не позбавляйте дітей солодкого зовсім, якщо у них немає медичних протипоказань. Якщо дитина активна і рухлива, їй потрібна енергія. 

Не забувайте, що позитивні емоції від смачної їжі потрібні нашому організму не менше, ніж збалансована дієта.


джерело: https://autta.org.ua/ua/materials/material/O-shkolnom-pitanii--fastfude--vegetarianstve-i-vitaminah/

© 2020 Мандрівник Том, Вокзальна площа 1, Київ, 03031
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати